AKCIJA „MIR I DOBRO“

Autor: Vedrana Vitez, 15. 12. 2014.

Kao i proteklih 19. godina, u doba božićnih i novogodišnjih blagdana Ministarstvo unutarnjih poslova provodi operativnu akciju „Mir i dobro“, a cilj joj je ostvariti dobro stanje javnog reda i mira i opće sigurnosti građana i imovine. Ove godine akcija započinje u ponedjeljak, 15. prosinca, i traje do 8. siječnja 2015., a provodit će se kroz općenito operativno postupanje, sprječavanje nedozvoljene prodaje i uporabe pirotehničkih sredstava, te pojačanjem mjera sigurnosti na prostorima gdje se najčešće događaju nesreće vezane za upotrebu pirotehničkih sredstava, poput škola, vjerskih objekata za vrijeme održavanja misa i drugih mjesta gdje se okuplja veći broj građana.

Kako su djeca najranjivija skupina, kod upotrebe pirotehničkih sredstava apeliramo na sve koji sudjeluju u odgojnom i obrazovnom procesu, roditelje i druge odrasle osobe, da kada su djeca s njima u društvu, svojim utjecajem djeluju na način da ne dođe do njihovog ozljeđivanja – posebno je naglasio Stjepan Cavrić. Dodao je kako je osnovni cilj spriječiti stradavanje ljudi i štetu imovine kako bi ovo predblagdansko i blagdansko vrijeme prošlo u primjerenom i sigurnom ozračju.

Policijska službenica za javni red i javna okupljanja, Anita Glavić, predstavila je rezultate prošlogodišnje akcije „Mir i dobro“ koji pokazuju kako je sveukupno ozlijeđeno 13 osoba, dok je njih šest zadobilo teške tjelesne ozlijede.

Propucano je 15 objekata, a radi nezakonite uporabe oružja, eksploziva i pirotehničkih sredstava utvrđena su 22 prekršaja, dok je zbog nezakonitog posjedovanja i uporabe policija oduzela 88 komada oružja, 5.392 komada streljiva, 13 komada raznih eksplozivnih sredstava, te 17.976 komada raznih pirotehničkih sredstava – navela je Anita Glavić.

Upućujemo poziv građanima da ilegalna oružja i druge opasne stvari predaju, odnosno jave policiji, kako bi ih mogli preuzeti bez ikakvih sankcija po građane. Ukoliko građanin dojavi da ima predati sredstvo ili oružje, policija će doći u civilnoj odjeći u autima bez policijskih obilježja i diskretno ih izuzeti bez ikakvih sankcija – pozvao je voditelj Krtinić.

Dragovoljna predaja oružja vremenski je neograničena, a o svemu se dodatno možete informirati i putem besplatne telefonske linije0800 88 92.

Uporaba pirotehnike  dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja

Avgustin Pavičić, načelnik Sektora za inspekcijske poslove MUP-a, izložio je tri razreda pirotehničkih sredstava koja se prodaju u trgovinama. Osobama starijim od 14 godina dozvoljena je prodaja pirotehničkih sredstava I. kategorije u prodavaonicama i kioscima, dok se osobama starijim od 18 godina mogu prodavati i sredstva II. i III. kategorije, koje sadrže vrlo veliku količinu pirotehničke smjese i mogu se prodavati isključivo s odobrenjem MUP-a.

Uporaba pirotehničkih sredstava dozvoljena je isključivo od 27. prosinca do 1. siječnja. Kazne koje su propisane  Zakonom o eksplozivnim tvarima su od tisuću do pet tisuća kuna za fizičke osobe, i 20 tisuća do 40 tisuća kuna za pravne osobe – istaknuo je načelnik Pavičić, te dodao kako se pirotehnička sredstva ne smiju upotrebljavati u zatvorenim prostorima.

Želim posebno naglasiti da uz sav nadzor državnih tijela, nadzor koji je najvažniji je nadzor roditelja, jer su djeca najsigurnija kada njihove postupke nadgledaju roditelji – zaključio je.

Preuzeto s www.mup.hr

15. do 19. travnja 2024.